Kiralamanın avantajlarını öğren

Sermayeniz
yatırım olarak
kalsın.

İster bir, isterseniz şirketiniz için birden fazla araç kiralayın, satın almak yerine her ay eşit miktarlarda ödeme yaparak sermayenizi yatırım olarak kullanın.

Kiralama sayesinde tüm operasyonel yükten kurtulursunuz.

Trafik sigortası, kaskosu, motorlu taşıtlar vergisi, periyodik bakımı, hasarları derken satın aldığınız araçların masrafları bitmez. Şirket araçlarınızı otoflex’ten kiralayarak hem zamandan hem de maliyetten tasarruf edersiniz.

Araç satın aldığınızda aracınızın başına gelebilecek her durumla siz ilgilenirsiniz. Kiraladığınızda ise kaza ve hasar durumunda oluşabilecek tüm hasarları biz karşılarız.

Satın alırken bütçeniz doğrultusunda belli araçları tercih etmek zorundayken kiralamada seçeneklerinizi çoğaltıp daha üst segmentten araçları avantajlı koşullarla kiralayabilirsiniz.

Satın aldığınız şirket aracı ihtiyaçlarınız değişse de değişmez. Aracınızı değiştirmek istediğinizde öncelikle aracınızı değerinde satmanız sonrasında yeni bir araç araştırmanız gerekir. Kiralamadaysa kontratınız bittiğinde ikinci el değerini düşünmezsiniz. Müşteri temsilcinizle görüşüp işinize, şirketinize en uygun araçları seçersiniz.

Şirket aracı ihtiyacını satın alma opsiyonu ile çözen işletmelerin, araçların yönetimi ve tüm operasyonel işlerine önemli ölçüde insan kaynağı ayırması gerekir. Oysa kiralama seçeneği ile bu gereklilik ortadan kalkar ve iş gücünüzün tümünü asıl iş konunuza odaklanacak şekilde planlayabilirsiniz.

Kira bedeli 17.000 TL ve altı araçlarda

Kiralamak mı?
  • Onarım %100 giderleştirilir.
  • Bakım %100 giderleştirilir.
  • Lastik %100 giderleştirilir.
  • MTV %100 giderleştirilir.
  • Amortisman %100 giderleştirilir.
Satın almak mı?
  • Onarım %70 giderleştirilir.
  • Bakım %70 giderleştirilir.
  • Lastik %70 giderleştirilir.
  • MTV giderleştirilmez.
  • Amortisman; sıfır ve ikinci el binek araç satın alımlarında farklı limitlere göre giderleştirilir.

Kiralamanın avantajları bunlarla da kalmıyor…

Kiralanan binek otomobillerin her biri için aylık kira bedelinin 17.000 TL’ye kadar olan kısmı tamamen giderleştirilebilecek, aylık kira bedelinin 17.000 TL üstünde kaldığı durumlarda 17.000 TL’lik giderleşme yapılabilecektir. Şirket binek araçlarının kiralama gideri dışındaki giderleri ise en fazla %70 oranında kurumlar vergisi hesaplamalarında indirilebilecektir.

İşleri sizin için basitleştirelim.

Şirket binek otomobillerinin sıfır olarak satın alınması halinde, ÖTV ve KDV hariç ilk satın alma bedeli 500.000 TL’ye kadar amortisman olarak giderleştirilebilecek. ÖTV ve KDV’nin maliyete eklendiği durumlarda ise maksimum 950.000 TL gider olarak kaydedilebilecektir.

Binek otomobillerin ikinci el olarak satın alınması halinde ise, amortismana tabi tutarı 950.000 TL’yi aşan binek otomobillerin her birine ilişkin ayrılan amortismanın en fazla bu tutarlara isabet eden kısmı, kurumlar vergisi hesaplarında gider yazılabilecektir.

Satın alınan araçlara ilişkin giderlerin ise en fazla %70’i kurumlar vergisi hesaplarında indirilebilecektir.